Aktuality

13. 1. 2022: Štěňatům jsou čtyři týdny. Dnes jsme byli na veterině na druhém odčervení, pan doktor štěňata prohlédl, zvážil, zkontroloval pupeční kýly, mízní uzliny, poslechl si srdce (v téhle fázi by byly slyšet jen nějaké větší/střední vady) a nenašel nic nestandartního. Na další kontrolu, tentokrát velkou, oficiální, se zápisem do přihlášky vrhu, jdeme za dva týdny. Štěňata spí čím dál tím míň, začínáme získávat (zatím jen matnou) představu, jaký hukot tady bude za měsíc. Aktuální váhy: Azor 1685 g, Alan 1420 g, Tonča 1370 g, Alík 1366 g, Ajda 1333 g.

7. 1. 2022: Štěňata mají za sebou třetí týden života. Aktuální váhy: Azor 1355 g, Alan 1190 g, Alík 1144 g, Ajda 1090 g, Tonička 1070 g. Za poslední týden se z většinou spících válečků stávají malé srandovní pejsčí miniatury, kterým pracovně přezdíváme "raptoři" (protože dělají zvuky jako z Jurského parku). Všichni na nás už kulí kukadla,  ožužlávají sebe, mamku i sourozence a perou se mezi sebou (většinou u toho upadnou). Už také dostali své opravdické psí jídlo a včera jsme objevili první zuby. Protože se na ně doma nemůžeme dost vynadívat, jaká je s prcky zábava, přidali jsme na Rajče kromě pár fotek i videa, abyste měli představu i vy. (Kdyby někomu hodně vadily reklamy u videí, napište, pošlu vám to přes Úschovnu.)

30. 12. 2021: Aby se nám to sem všechno vešlo, vytvořili jsme profil na Rajčeti, kam budeme přidávat fotky (už jich tam pár je, tak se můžete kochat): https://bara-strakata.rajce.idnes.cz/

30. 12. 2021: Štěňatům jsou dnes dva týdny. Pořád ještě většinu času jenom spí, nebo jí. Přesto je vidět pokroky - postupně se jim otevírají oči, na tlapičkách a tlamce se jim začínají objevovat drobné tečky a začínají se projevovat i různými zvuky připomínající budoucí štěkot a vrčení. Také začínají "pochodovat" po bedničce a zužlat si navzájem uši a jiné výběžky, na které cestou narazí. Dnes jsme jim ostříhali drápky a byli jsme na veterině na kontrole a prvním odčervení. Štěňata vážíme každý den, všechna hezky tloustnou, po dnešním vážení mají Azor 1007 g, Alík 860 g, Alan 854 g, Ajda 776 g, Tonička 768g.

Hodně radosti pod stromečkem a plodný příští rok přejí Voříšci
Hodně radosti pod stromečkem a plodný příští rok přejí Voříšci

24. 12. 2021: Všechna štěňata už zdvojnásobila svou porodní váhu a daří se jim dobře. Jen Azor má krizi identity, protože pije, jako by byl doga dánská. Zatímco štěňata spala, vytáhli jsme odpoledne poprvé  Barouše na kratičkou vycházku na louku za vsí. Nadšeně běhala od krtiny ke krtině a já si teprve dnes uvědomila, jak moc se předtím valila, když měla štěňata ještě v břiše.

20. 12. 2021: Do záložky "VRH A" jsme přidali jména, fotky a informace o jednotlivých štěňatech. (A časem tam přibudou další).

17. 12. 2021: Dnešní kontrola dopadla dobře - pan doktor naordinoval další oxytocin a nakonec zkonstatoval, že se Baruše čistí dostatečně a že nás chce vidět až před Silvestrem. Štěňata se mají k světu, od včera všechna přibrala. Aby ne, když pořád jen jí, nebo spí (nebo kadí, aby to bylo kompletní). Po včerejšku, kdy Baruše neměla chuť na nic jiného, než vývar (byl moc dobrý, trochu jsme si dali i my) se dnes postupně začíná pořádně krmit. A také pochopila, že když se vyběhne na dvůr vyčůrat, štěňata mezitím záhadně nezmizí. O víkendu bychom rádi pořídili nějakou obrazovou dokumentaci a třeba vymysleli jména, pak se zase pochlubíme.

16. 12. 2021: Dneska jsme u nás sloužili noční - a nad ránem se u nás narodilo pět Holubovských voříšků. Baruška i mimina jsou zatím v pořádku. První štěně (kluk jako buk, 328 g) přišlo na svět ve čtvrt na dvě v noci, následoval další kluk (232 g) po druhé hodině, a po krátké chvilce holka (263 g) v půl třetí ráno. Pak si dala Baruška pauzu a ve čtvrt na pět a v půl páté porodila ještě jednoho kluka (250 g) a fenku (zase 250g). Vlastní porod zvládla Baruška dobře - radit jsme jí nemuseli, skoro všecko si zorganizovala sama, jen u některých prcků jsme jí pomohli přetrhnout pupeční šňůru. Drobná vada na kráse celého procesu je, že Baruška odmítá vydat placenty, takže jsme dnes dopoledne strávili na veterině, kde jí pan doktor naordinoval oxytocin a zítra jdeme zase na kontrolu, abychom zjistili, jestli z ní vyšlo všechno, co mělo.

12. 11. 2021: Dnes ráno jsme byli na sonu a březost máme oficiálně potvrzenou. Vzhledem k tomu, že Baruše za poslední týdny výrazně změnila chování, ani nás to moc nepřekvapilo. Z našeho aktivního a velmi zvědavého zviřátka se stal povaleč, který tráví většinu dne na gauči a za kamny. Dokonce to došlo tak daleko, že nás někdy nechá nakrmit králíky a slepice úplně samostatně! A ofrňuje při jídle, tenhle týden dvakrát  nedojedla večeři!

Štěňata by se měla narodit před vánoci. Kolik jich bude, je ve hvězdách, ale bude to spíš nějaký nižší/standartní počet, pan doktor viděl 3-4 kousky, což je v téhle fázi jen velmi hrubý odhad.

18. 10. 2021: Vážení přátelé - ANO! Máme nakryto! Arvik (Axis Sem Tam Kladně) a Baruška (Impala Bonasa Sorbus) mají zaděláno na štěňata! Po sobotním prvním neúspěšném pokusu to v neděli nakonec klaplo. Arvik je šikovný, nekonečně hodný a trpělivý pesan, Baruška sice dělala fóry, ale zdaleka ne takové, jak jsme se báli. A díky laskavému a odbornému vedení paní Vaňourkové, bez které bychom to my amatéři nejspíš nezvládli a které tímto velmi děkujeme, všechno nakonec dobře dopadlo. Případnou Baruščinu březost pak definitivně potvrdí (nebo vyvrátí) sonografické vyšetření za 25 dní, tj. zhruba kolem 11. 11.

11. 10. 2021: Je to tady, Baruše hárá! V pátek jdeme na vyšetření progesteronu, abychom mohli co nejlépe stanovit termín krytí, někdy během týdne/dvou bychom měli navštívit ženicha. (Arvík se už určitě těší...)

1. 10. 2021: Zatím pořád čekáme. Na Baruši sice nejsou vidět žádné pořádné změny, ale dneska se k nám na výletě přidal cizí pejsek a tvářil se zaujatě. Tak Baruško - šup šup, teď už by to šlo! (A pro zvědavce a nedočkavce - nás ženich č. 1 na krycím listu je Axis Sem Tam Kladně, tak si ho vygooglete, třeba tady: https://www.semtamkladne.cz/arvik-je-chovny-pes/)

23. 8. 2021: Abychom si ještě užili končící prázdniny, vyrazili jsme na skok do Alp, koneckonců máme to za rohem... Baruše byla v minulém životě nejspíš kamzík...

27. 7. 2021: Momentálně čekáme na hárání, které by mělo proběhnout někdy srpen/září, lejstra vyřízená, držte nám palce...

11. 7. 2021: Dnes jsme na poště vyzvedli průkaz původu s přeregistrací mezi chovné feny. A už týden máme doma dopis z ČMKU se schváleným názvem naší chovné stanice.

12.6. 2021: Výstava a bonitace v Berouně. Zjistili jsme, že naše vesnická feňule a naprostá výstavní amatérka je vlastně tajná královna krásy. Na výstavě v Berouně dnes Bara posbírala všechny tituly, které mohla: Impala Bonasa Sorbus - V1, CAC, nejlepší fena, BOB. A nakonec jsme úspěšně prošli bonitací!